Jak kreslit stromy při pohledu shora 

- plan, top view


postup
postup

Co zde najdete

  • Kruh
  • Okraje korun, listoví
  • Větvení
  • Vzorník pro inspiraci
  • Ebook zdarma ke stažení
vzorník pro inspiraci
vzorník pro inspiraci

Jehličnaté stromy se naznačují většinou "špičatě" - paprsky vycházející ze středu, čárkované okraje,...

Listnaté stromy mají oblé koruny, tvar může i nemusí přímo odpovídat tvaru listů. Koruna také nemusí být pravidelná, kruhovitá, ale může být zubatá, svažovat se k jedné straně... 

Palmy jsou specifické díky svým listům, které se naznačují celé, paprsčitě vybíhající ze středu. Začínám kruhem, vyznačím si střed, ze kterého vedu v pravidelných rozestupech 5-8 linek, které mírně zvním. Z těchto linek pak vedu další čárky, což mají být dlouhé listy palem.

větvení
větvení

Kreslit větvení je jednoduché. Začínám vždy tím, že si zakreslím polohu hlavních větví, ze kterých pak kreslím další a další. Směrem ke kmenu sílu větve zesiluji. K okraji jsou větve nejtenčí.

POSTUP

Základní tvar je KRUH, který si naznačíme lehce tužkou, aby šel vygumovat. Lze použít šablonu nebo kružítko. Střed kruhu představuje kmen, ze kterého se paprsčitě rozbíhají větve. Kmen a větve ale nemusíme vůbec naznačovat, pokud nechceme.

Nejlépe ihned si naznačíme oblast stínu. Určíme odkud jde světlo a posuneme šablonu opačným směrem, a zaznačíme.

OKRAJE kruhu = koruny můžeme rozvlnit po celém obvodu kruhu. Máme nepřeberné množství možností, jakým způsobem vystihnout podstatu a charakter stromu. Můžeme také naznačit samostatné ostrůvky listů po obvodu nebo také ostrůvky uvnitř koruny - mezery, prázdná místa. Tím bude koruna vzdušnější.

Ze středu kruhu vedeme linky, to budou ty nejsilnější větve. Ze kterých postupně můžeme odbočit vedlejší větve, které začínají někde na hlavní větvi a končí na obvodu kruhu. Větvení ale nemusíme vůbec kreslit.

V tuto chvíli můžeme již použít barvy. Pastelky, akvarelové barvy nebo fixy, designerské markery typu Copic, Touch, Promarker. Ať použijeme cokoli, začínáme vždy nejsvětlejší barvou, nanášením stejných vrstev, nebo tmavšího odstínu barvy stínujeme a vytváříme hloubku. Vystačíme si s 1-3 odstíny zelené barvy, a nějakou tou šedou. Na odlesky používám bílý lakový popisovač Posca. 

Konečný tvar obkreslíme permanentním popisovačem, linerem, který je voděodolný a seženeme ho v obchodech pro umělce a výtvarníky, nebo v lepším papírnictví. Čím tenčí, tím lepší, ale některé linky je lepší vytáhnout silnějším popisovačem (který dělá silnější stopu). V postupu pracuji s linerem o tloušťce 0,25mm.



stínování
stínování

Pokud už máme tvar koruny stromu, určíme si v našem návrhu, odkud přichází světlo a na opačné straně stínujeme. Přidáme tedy jednu další vrstvu barvy (tah fixou či pastelkami), přimícháme modrou, nebo rovnou použijeme tmavší odstín barvy. 

Stín  na zemi vytvoříme tak, že posuneme šablonu ve směru svitu světla a její tvar obkreslíme a vybarvíme šedou, modrou, nebo tmavší barvou. 



eBook zdarma ke stažení níže v odkazu
eBook zdarma ke stažení níže v odkazu

Na tomto odkazu níže si zdarma můžete stáhout eBook, který se zabývá kreslením diagramů stromů při pohledu shora. Můžete si ho vytisknout doma a zkoušet si sami přímo kreslit do eBooku. (počet stran 13, velikost cca 6,77 MB)

Kreslení zahrad © Všechna práva vyhrazena 2022
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky