Trvalkový záhon
Nejprve vybereme rostliny s podobnými nároky na světlo, typ půdy, vláhu,... Tento záhon je pro slunné stanoviště, pro rostliny milující suchou, polosuchou půdu. A navíc i voní a láká motýly :-)
Konkrétní kultivary si zapíšeme do tabulky a doplníme rozměry, výšku a šířku, kdy kvete, případně nějaké významné znaky.
Poznamenáme si i barvu květů a listů u jednotlivých rostlin, každý kultivar od jednoho druhu rostliny může mít jiné parametry, vzhled - nejen barvu, ale i výšku může mít jinou.
Nejprve budeme potřebovat vytvořit osazovací plán pomocí koleček s vyznačenými šířkami rostlin. Získáme přehled o rozmístění a počtu kusů jednotlivých rostlin.
Vytvoříme kompozici trvalek tak, abychom nejvyšší dominantní trvalky obklopili menšími a ty ještě menšími tak, aby při pohledu na záhon byly všechny rostlinky krásně vidět.
A nyní se můžeme pustit do čelního pohledu. Výškové hladiny rostlin si naznačíme tužkou. V našem případě je nejvyšší rostlinou perovskie, půvabný kultivar 'Steel Blue' dorůstá do výšky cca 90 cm.
Začneme nejvyšší rostlinou a pomocí obdélníku si vytyčíme i šířku rostliny, abychom měli přehled o prostoru, který rostlina bude zabírat. Ohledně umístění rostlin vycházíme z půdorysu. Začneme nejzadnější řadou, kde je dominantní perovskie, nalevo od ní je šalvěj, napravo od ní je řebříček a ještě šalvěj.
Postupujeme směrem dopředu. Každá řada trochu překryje tu za ní.
Nyní máme přehled o tvaru záhonu a podíváme se na tvar jednotlivých rostlin.
Perovskie má dlouhé špičaté stonky, řebříček se vyznačuje velkými kulatými květenstvími, šalvěj má květenství podlouhlá.
Třapatkovky mají velké květy a verbena naopak složitá květenství, její stonky se větví. A nakonec mateřídoušky, které vytvářejí husté koberečky květů.
Když jsou tvary rostlin načrtnuté a je čas přidat detaily. V květenstvích můžeme naznačit třeba jednotlivá kvítečka, doplnit lístečky...
Detaily už můžeme kreslit popisovačem. Já používám nejčastěji permanentní popisovače SAKURA Pigma Micron, nejtenčí má označení 003. Pro zvýraznění můžeme použít silnější, třeba 01. Až máme zachyceno popisovačem, vygumujeme pomocné linky tužkou. A doladíme obrázek, doplníme místa, pokud někde něco chybí.
Barvy nám pomohou dokončit dojem. V tomto případě jsou použity pastelky KOH-I-NOOR.
A máme hotový záhon pro motýly :)
Pokud máte dotazy, napište mi prosím na e-mail kreslenizahrad@seznam.cz nebo do zpráv na Instagram @kreslenizahrad. Budu se těšit na Vaše dotazy a náměty.